Եպիսկոպոսաց հավաքի խիստ հանդիմանանքն ու հորդորները կսթափեցնե՞ն հակաեկեղեցական արշավանքի ելած Փաշինյանին ու հերձվածի դիմողներին «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը լայն տարածում է գտնում. այն դարձել է յուրօրինակ հարթակ՝ կարևոր գաղափարների և առաջարկների համար․ Իվետա Տոնոյան Վրաստանի վարչապետ Կոբախիձեն շնորհավորեց Իվանիշվիլու 70-ամյակը՝ նշելով, որ նրա ջանքերի արդյունքում երկիրը փրկվեց մեծ չարիքից Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և հողատարածքում կատարվում է զննություն. փաստաբանը մանրամասներ է ներկայացրել Առաջիկա ընտրություններում ամեն մի քվե ոսկու արժեք ունի և չպետք է փոշիացվի. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) «Ազատություն» TV-ի անդրադարձն Անդրանիկ Թևանյանի՝ Հ1-ին տված հարցազրույցին և ներքաղաքական իրավիճակին (տեսանյութ) Խայտառակ «մարտաֆիլմ» Երևանում. փոխհրաձգություն և 10 վիրավոր, մեկը մահացել է Հենց հերթը հասնում է ներքևի խավի աշխատողին, ով իրոք պախատ է անում, պետությունը չի տեսնում խնդիրը. տաքսու վարորդ Ալիևի՝ Մյունխենում տված հարցազրույցից և ունեցած ելույթից հետո ակնհայտ է, որ շատ վտանգավոր մի շրջափուլի մեջ ենք հայտնվել. Սուրենյանց Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Պատերազմ Արցախում
Եպիսկոպոսաց հավաքի խիստ հանդիմանանքն ու հորդորները կսթափեցնե՞ն հակաեկեղեցական արշավանքի ելած Փաշինյանին ու հերձվածի դիմողներին «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը լայն տարածում է գտնում. այն դարձել է յուրօրինակ հարթակ՝ կարևոր գաղափարների և առաջարկների համար․ Իվետա Տոնոյան Եթե Վեհափառին ձերբակալեն, իրենք իրենց են վնասելու. Հովհաննես Խուդոյան Վրաստանի վարչապետ Կոբախիձեն շնորհավորեց Իվանիշվիլու 70-ամյակը՝ նշելով, որ նրա ջանքերի արդյունքում երկիրը փրկվեց մեծ չարիքից Բագրատ Սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց 2 ամսով Բագրատ Սրբազանի և մյուսների գործով դատական նիստը. ուղիղ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը և հողատարածքում կատարվում է զննություն. փաստաբանը մանրամասներ է ներկայացրել Աջափնյակում արյունալի կրակոցներից վիրավորվածներից մեկն այսօր դուրս է գրվել. Նրա վնասվածքը դեմքի շրջանում է ՔՊ-ի աղմուկը չի դադարում (տեսանյութ) Առաջիկա ընտրություններում ամեն մի քվե ոսկու արժեք ունի և չպետք է փոշիացվի. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Պայթյուն՝ Մոսկվայի մետրոյում Լեհաստանը կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Իրանը Երրորդ և հաջորդ երեխաների համար սահմանվել է 50 հազար դրամ ամսական նպաստ Փետրվարի 20-ին դատական համակարգը հավաքվելու է. ինչ են քննարկելու Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին. անուններ են շրջանառվում Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ» Երբ են փոսալցելու փոսալցված փոսերը (տեսանյութ) Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ» Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ» Հայկ Կոնջորյանի եղբոր դեմ երկրորդ քրեական գործն է հարուցվել ՔՊ–ականները հրճվանքի մեջ են. այլևս չեն գաղտնալսելու Հնչած կրակոցներից սպանված Արսենը ռեստորանում էր երգում. մանրամասներ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի փոփոխությունը պայմանավորված չի եղել քահանաների վրա ճնշմամբ. հայտարարություն Աջափնյակում արձակված կրակոցների դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում խայտառակ, անմարդկային պայմաններ են քաղբանտարկյալների համար (տեսանյութ) Տարօրինակ է. Զախարովան` երկաթուղու կառավարման վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարության մասին (տեսանյութ) Ադրբեջանցին հասել է Շիրակի մարզի Ամասիա բնակավայր (տեսանյութ) 2020թ․ պատերազմից հետո բալանսը փոխվել է՝ Թուրքիան մտել է տարածաշրջան. Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Հերթական արյունոտ «ռազբորկան» (տեսանյութ) «Ազատություն» TV-ի անդրադարձն Անդրանիկ Թևանյանի՝ Հ1-ին տված հարցազրույցին և ներքաղաքական իրավիճակին (տեսանյութ)
Վրաստանի վարչապետ Կոբախիձեն շնորհավորեց Իվանիշվիլու 70-ամյակը՝ նշելով, որ նրա ջանքերի արդյունքում երկիրը փրկվեց մեծ չարիքից
Վրաստանի ներկայիս վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն երեկ ելույթվ հանդես եկավ, շնորհավորելով Իվանիշվիլիի 70-ամյակը, և, որի առթիվ, ներկայացրեց, թե ինչ հաջողությունների հասավ իրենց երկիրը այս վերջին 13 տարիների ընթացքում:
Մեզ համար էլ է դա կարևոր հասկանալ, քանի որ այն, ինչ կատարվեց 2012-ին Վրաստանում, մեզ մոտ սպասվում է այս տարվա հունիսին:
Եվ այսպես, փորձենք հասկանալ, թե ինչ պոտենցիալ հաջողությունների կարող է հասնել Հայաստանը, այս տարվանից սկսած:
Սակայն դրա մոդելավորման համար արժե վերհիշել, թե ինչի հասան վրացիները վերջին 13 տարիների ընթացքում:
Այն, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում Վրաստանը պահպանել է խաղաղությունը, շարունակել է արագ տնտեսական աճը և հիմնարար կերպով ամրապնդել իր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը՝ շնորհիվ Բիձինա Իվանիշվիլու է,  հայտարարել է  Վրաստանի վարչապետը։
Կոբախիձեն նշեց, թե 2011-ին Վրաստանում, գրեթե ոչ ոք չէր հավատում, որ հնարավոր կլինի Սաակաշվիլու իշխանությունը փոխել:
Այն ժամանակ Վրաստանում տիրում էր հոռոտեսական մթնոլորտ, նշեց նա:
Իվանիշվիլու դերը մեր երկրի ժամանակակից պատմության մեջ անփոխարինելի է։ Վրաստանի համար բացառիկ դժվարին ժամանակաշրջանում, երբ ոտնահարվում էին ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, մարդու արժանապատվությունը, բիզնեսի ազատությունը, սեփականության իրավունքը, լրատվամիջոցների ազատությունը և այլ հիմնարար արժեքներ, և երբ արտաքին վերահսկողության տակ գտնվող կառավարությունը մշտական ​​սպառնալիք էր ներկայացնում երկրի անվտանգությանը, Բիձինա Իվանիշվիլուն հաջողվեց փոխել այդ իրավիճակը։ Վրաստանում հաստատվեցին ժողովրդավարություն և օրենքի գերակայություն, վերականգնվեց բիզնեսի ազատությունը:
Անկախության վերականգնումից ի վեր, առաջին անգամ իշխանության եկավ մի կառավարություն, որը երկրում պատերազմ չէր տեսել, երկրի տնտեսությունն ու բյուջեն  գրեթե եռապատկվեցին, Վրաստանը վերականգնեց իր անկախությունն ու պետական ​​ինքնիշխանությունը, նշեց Կոբախիձեն։
2012 թվականին, հանցավոր ռեժիմի ներքո, հսկայական անձնական ռիսկի դիմելով, կորցնելու շատ բան ունեցող մարդը շրջադարձային պահ ստեղծեց երկրի կյանքում։ Նա մի կողմ դրեց իր սեփական անվտանգությունն ու բարեկեցությունը և բառացիորեն նվիրվեց Վրաստանը օտարերկրյա գործակալների հանցավոր վերահսկողությունից ազատագրելուն։ Միայն հայրենիքի նկատմամբ խորը սեր ունեցող մարդը կարող էր նման քայլի դիմել, նշեց Վրաստանի վարչապետը։
2011 թվականին ոչ ոք չէր հավատում, որ ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության լիակատար ոտնահարման պայմաններում հնարավոր էր ընտրությունների միջոցով փոխել ռեժիմը, նշեց Կոբախիձեն։
Հենց նույն բացառիկ սերը երկրի հանդեպ և իմաստությունը պահանջվեց նրա կողմից, որպեսզի  2022 թվականից հետո Վրաստանը փրկվեր  այն զարգացումներից, որոնք առաջ եկան երկրի համար՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի արդյունքում, նշեց Կոբախիձեն:
Հիշեցնենք, որ 2022-ին, մարտի 21-ին, Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան տիկին Քելլի Դեգնան, պահանջեց Իվանիշվիլուց փաստացի երկրորդ ճակատ բացել Ռուսաստանի դեմ՝ դրա դիմաց խոստանալով անձամբ իրեն ահռելի եկամուտներ արևմտյան կենտրոնների կողմից:
Իվանիշվիլին մերժեց այդ պահանջը նշելով, իր համար «սեփական Հայրենիքը չի կարող դառնալ առևտրի առարկա»:
Հենց այդ պատճառով էլ նրա դեմ սկսվեցին դատական գործընթացներ և մասնավորապես  շվեյցարական Credit Suisse բանկի կողմից:
Սակայն նրա փաստաբաններին հաջողվեց հաղթանակ տանել այդ բանկի նկատմամբ, սակայն մինչ այսօր, ավելի քան 800 մլն դոլար Իվանիշվիլին այդ բանկից չի ստացել:
Սա վառ օրինակ է, թե ինչպիսին պիտի լինի մեծահարուստ և միաժամանակ հայրենասեր  գործիչը:
Իսկ թե ինչի հասավ Վրաստանը Իվանիշվիլիի կառավարման արդյունքում, կներկայացնենք մեր հաջորդ հոդվածում: