«Մայր Հայաստանի» քաղաքական հայտն ԱԺ ընտրություններում (տեսանյութ) Ըստ ամերիկյան Newsweek-ի՝ Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է Արևմուտքի «մանրադրամն»՝ ընդեմ Ռուսաստանի, ինչն օգուտ է Ադրբեջանին և Թուրքիային Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն «Մայր Հայաստանն» ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միմյանց չթիրախավորել․ Սոնա Աղեկյան (տեսանյութ) Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է ԲՀԿ-ի հետ միասնաբար՝ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով (տեսանյութ) «Մայր Հայաստան» կուսակցության համաժողովը (տեսանյութ) Հայաստանում կան աշխատավարձ ստացող աշխատող աղքատներ․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Ամենայն Հայոց Հայրապետի նկատմամբ այս գործողություններն անհիմն են ու անօրինական և կրում են ընդգծված քաղաքական բնույթ. Մայր Աթոռ Պատրաստ եմ անգամ բանտում նահատակվել, բայց չարի օրակարգը չեմ ընդունի․ Վեհափառ Պատերազմ Արցախում
Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի է, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն Քոչարյան «Հայրենիք» կուսակցությունը շարունակում է ընդլայնել իր ներկայությունը մարզերում Մերժում ենք Վահագն Խաչատուրյանի հետ Աթենքում հանդիպումները․ ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտե Մխիթարյանի դիրքորոշումն անփոփոխ է. միայն ակումբային ելույթներ Ալեն Սիմոնյանի աղմկահարույց հայտարարությունները անհապաղ իրավական գնահատական են պահանջում․ ընդդիմադիր պատգամավոր Ապրենք ազգի ու հայրենիքի նկատմամբ ամենայն նվիրումով Հրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվը «Հ2»-ի ռեպորտաժը՝ «Մայր Հայաստան»-ի համաժողովի մասին CCAF-ը խիստ դատապարտում է Փաշինյանի արշավը Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ «Մայր Հայաստանի» քաղաքական հայտն ԱԺ ընտրություններում (տեսանյութ) Եպիսկոպոսները մեկնել են Ավստրիա. Վեհափառի բացակայության պատճառով՝ կլինի եպիսկոպոսական հավաք Ըստ ամերիկյան Newsweek-ի՝ Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է Արևմուտքի «մանրադրամն»՝ ընդեմ Ռուսաստանի, ինչն օգուտ է Ադրբեջանին և Թուրքիային Արցախի հայաթափումից հետո ՀՀ կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները. տեղեկատվական շտաբ Հարսանիքից երեք ամիս անց՝ տղամարդը տեսանյութում նկատել է, որ իր կինը ձեռքը դրել է ուրիշ տղամարդու ուսին. ինչն էլ դարձել է վեճի պատճառ Կաթողիկոսին մեղադրանք առաջադրելը եղել է ուղիղ Փաշինյանի ցուցումով. ՔԻՀԿ Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն «Մայր Հայաստան»-ի նպատակն իշխանափոխությունն է և հանրային լայն համախմբման միջոցով նոր, ազգային իշխանության ձևավորումը (տեսանյութ) «Մայր Հայաստանն» ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միմյանց չթիրախավորել․ Սոնա Աղեկյան (տեսանյութ) Սա այն հարցն է, որը չպետք է անարձագանք մնա իրավական տիրույթում Արշակ Սրբազանն առնչություն չունի տեսագրությունների բովանդակության հետ. միջազգային փորձաքննությունների արդյունքները Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը Մեզնից խլում են հայոց պատմությունը, մշակույթը, կրոնը․ Սամվել Հարոյան (տեսանյութ) Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը Հայաստանը դրել են աշխարհաքաղաքական հակադրությունների զոհասեղանին, մեր երկիրը դարձրել են խոշորների բախման թատերաբեմ․ Դերենիկ Մալխասյան (տեսանյութ) Դռները բացե´ք, գարուն է գալիս. Գագիկ Սուրենյան Սուտն ու կեղծիքը դարձել են այս իշխանության այցեքարտերը․ Արեգնազ Մանուկյան (տեսանյութ) Եկել է քաղաքացու կողմից Նիկոլ Փաշինյանին իր կաբինետից դուրս վռնդելու ժամանակը. Մանուկ Սուքիասյան (տեսանյութ) «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է ԲՀԿ-ի հետ միասնաբար՝ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով (տեսանյութ) Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ Ո՛չ ոք Նիկոլ Փաշինյանին մանդատ չի տվել թաթախվելու կրոնական հարցերի մեջ . Նոր ուժ
Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն
Միացյալ Նահանգները սկսել է Կովկասում նոր ծրագիր իրականացնել՝ տարածաշրջանում ռուսական ազդեցությանը հակազդելու համար, գրում է Medya Günlüğü-ն: Սակայն, այս պարբերականի  թուրք վերլուծաբան Այդին Սեզերը  կարծում է, որ հաջողության հավանականությունը փոքր է: Միացյալ Նահանգները չի կարողանա ձեռք բերել և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը՝ առանց կորցնելու Թուրքիան:
Ամերիկյան դիվանագիտության չգրված կանոնների համաձայն, եթե այցը կենտրոնացած է «ազդանշանների» և «քաղաքականության» վրա, փոխնախագահը սովորաբար ավելի մեծ խորհրդանշական ազդեցություն է ունենում: Սակայն, եթե այցը կենտրոնացած է «բանակցությունների» և «արդյունքների» վրա, պետքարտուղարը հաճախ ավելի կարևոր դեր է խաղում, նշում է թուրք վերլուծաբանը:
Այնուամենայնիվ, Ջ.Դ. Վենսի 2026 թվականի փետրվարին Հայաստանում և Ադրբեջանում ունեցած շփումները «խաղային» քայլ էին, որը համատեղում էր այս երկու սահմանումները, անցնում էր խորհրդանշական սահմաններից և կենտրոնանում կոնկրետ պարտավորությունների վրա: Այս այցով Վաշինգտոնը մեկնարկեց Հարավային Կովկասում ռուսական գերիշխանության դեմ իր ամենամեծ մասշտաբի մեղմ ուժի գործողությունը: Սա հասկանալու բանալիները պետք է փնտրել ոչ թե դիվանագիտական ​​քաղաքավարության, այլ ստորագրված միջուկային համաձայնագրերի, տվյալների կենտրոնների նախագծերի և TRIPP անունով հայտնի նոր տրանսպորտային միջանցքի մեջ:
Վենսի ամենակոնկրետ և, թերևս, ամենամտահոգիչ քայլը Մոսկվայի համար Երևանում «1-2-3 համաձայնագրի» ստորագրումն էր՝ քաղաքացիական ատոմային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ Հայաստանի հետ։ Սա միայն էներգետիկ ներդրում չէ. սա փորձ է՝ խզել Հայաստանի տեխնիկական և լոգիստիկ կապերը Ռուսաստանի (Ռոսատոմ) հետ և կապել այն Միացյալ Նահանգների հետ, նշում է վերլուծաբանը։
Ամերիկյան «փոքր մոդուլային ռեակտորները» (ՓՄՌ), որոնք նախատեսված են Մեծամորի ատոմակայանին փոխարինելու համար, ներկայացնում են ռազմավարական պարտավորություն, որը, եթե կյանքի կոչվի, ապա  Հայաստանը կկապվի ԱՄՆ-ի հետ երկար տարիների ընթացքում, նշում է վերլուծաբանը։
Վենսի կողմից Հայաստանի՝ որպես «աշխարհի ամենահին քրիստոնեական երկրի» շեշտադրումը, թեև նախատեսված է որպես ամերիկյան ներքին քաղաքականությանը (ավետարանական ընտրազանգվածին) ուղղված ազդանշան, իրականում նպատակ ունի խաթարել ռուսական ազդեցությունը այդ երկրում, նշում է վերլուծաբանը։
Սակայն այն փաստը, որ Վենսը գրեթե անմիջապես ջնջեց իր գրառումը Երևանում «Ցեղասպանության հուշարձանի» մասին, ևս մեկ անգամ հիշեցրեց մեզ, թե որքան անկայուն է Վաշինգտոնի հայտնի փխրուն հավասարակշռության գործողությունը՝ «գրավել  Հայաստանը՝ առանց կորցնելու Թուրքիան», նշում է Այդին Սեզերը  ։
Վենսի Բաքվի շփումները ցույց տվեցին  Միացյալ Նահանգների մտադրությունը՝ Ադրբեջանը դիրքավորելու ոչ միայն որպես «էներգետիկ կենտրոն», այլև որպես տեխնոլոգիական և ռազմական առաջապահ կետ տարածաշրջանում:
Ստորագրված «Ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիան» թղթի վրա ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի հարաբերությունները բարձրացրեց ամենաբարձր մակարդակի:
Ըստ թուրք վերլուծաբանի՝ այստեղ առանձնանում է երկու հիմնական կետ։
Առաջինը՝ Կասպից ծովի անվտանգությունը։ ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջան նավեր ուղարկելու պարտավորությունը՝ նրա տարածքային ջրերը պաշտպանելու համար, տարածաշրջանում Իրանի և Ռուսաստանի ռազմական ներկայության դեմ ուղղակի «զսպող» միջոց է։
Երկրորդ՝ թվային աշխարհաքաղաքականություն։ Ադրբեջանում ստեղծվելիք արհեստական ​​բանականության տվյալների կենտրոնները ցույց են տալիս Վաշինգտոնի ցանկությունը՝ տարածաշրջանը թվային ցանցի միջոցով կապելու։
TRIPP: Զանգեզուրի միջանցքի ամերիկյան տարբերակը
«Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղին» (TRIPP), որը շրջագայության երկու փուլերի կենտրոնական տարրն է, ըստ էության ներկայացնում է Զանգեզուրի միջանցքի շուրջ քննարկումներում Միացյալ Նահանգների կողմից սահմանված վերջնական կետը: Վաշինգտոնը «ակնհայտորեն» մտադիր չէ տարածաշրջանի տրանսպորտային ուղիների նկատմամբ վերահսկողությունը զիջել ո՛չ Ռուսաստանին, ո՛չ էլ Չինաստանին («Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ»նախաձեռնություն), նշում է վերլուծաբանը:
TRIPP-ը ներկայացվում է որպես «խաղաղության նախագիծ», որը խոստանում է տարածաշրջանը կապել ամերիկյան կապիտալի և վերահսկողության հետ:
ԱՄՆ-ն փլեյմեյքե՞ր  է,  թե ռիսկային գործընկեր
Վենսի այցը ցույց է տալիս, որ Միացյալ Նահանգները Հարավային Կովկասում «հանդիսատեսից» վերածվել է «խաղացողի»։ Վաշինգտոնն այժմ տարածաշրջանին մոտենում է ոչ միայն ժողովրդավարության մասին հռետորաբանությամբ, այլև միջուկային տեխնոլոգիաների, պաշտպանական արդյունաբերության, տրանսպորտային միջանցքների և թվային ենթակառուցվածքների փաթեթներով, նշում է վերլուծաբանը։
Սակայն այս նոր ռազմավարությունը, որը կենտրոնացած է «փափուկ ուժի» վրա, բախվելու է  լուրջ խոչընդոտների: Ռուսաստանի արձագանքը իր բակում այս միջուկային և ռազմական գործունեությանը կարող է անկայունության նոր ալիք առաջացնել Փաշինյանի վարչակազմի համար: Մյուս կողմից, ինչպես ցույց է տալիս «ջնջված թվիթ»-ի միջադեպը, ԱՄՆ-ի յուրաքանչյուր քայլ տարածաշրջանում անխուսափելիորեն կբախվի Անկարայի և Բաքվի զգայուն մտահոգություններին, նշում է թուրք վերլուծաբանը:
Վերջում ամփոփելով իր վերլուծությունը, թուրք վերլուծաբան Այդին Սեզերը  արձանագրում է հետևյալը. Վաշինգտոնը Կովկասի համար նոր խաղային պլան է մշակել։
Կովկասում խաղաքարտերը խառնվում են, բայց վտանգները նույնքան մեծ են, որքան խոստացված բարգավաճումը։
Ամփոփելով թուրք վերլուծաբանի այս վերջին միտքը, կարելի է համաձայնվել նրա հետ:
Մանավանդ, որ գետնի վրա ԱՄՆ-ն չունի ինքնուրույն ընարավորություններ՝ երաշխավորել իր ծրագրերի կյանքի կոչումը:
Նա դա պիտի կյանքի կոչի տարածաշրջանային երկրներից մեկի հետ միասին:
Հասկանալի է, որ դա Թուրքիան է:
Սակայն նույնիսկ ԱՄՆ-ում այս հարցի շուրջ չկա միասնական կարծիք, հաշվի առնելով հրեական և հունական լոբբիստական շրջանակների հակազդեցությունները այս տեսակետի վերաբերյալ:
Առավել ևս, որ Թուրքիան, առանց լուրջ երաշխիքներ ստանալու, չի ներքաշվի Մոսկվայի հետ սուր հակամարտությանը Անդրկովկասում:
Մնում է այդ խնդրի լուծման, այսպես կոչված «խաղաղ տարբերակը», երբ Հայաստանի բնակչությունը կամովին համաձայնվի կրկին վերարտադրել Փաշինյանի իշխանությունը, և որպես դրա հետևանք, հանձնել Հայաստանը Թուրքիայի մոդերացիային, որի մասին խոսում է նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանը:
Սակայն, պատմության ընթացքում դեռ չի հանդիպել փաստ, որ ժողովուրդը ինքնակամ համաձայնվի գնալ ինքնաոչնչացման:
Այլ հարց է, որ երբ հայերի մասին նման բան  են մտածում, դա արդեն մեզ համար մեծ խայտառակություն է: